Erie County Health Department - Erie County Community Health Center

Phone : (419) 626-5623
  24 Hour Toll Free : (888) 399-6065

Board Of Health

The Erie County Board of Health members are appointed by the Sandusky City Commission and the Erie County District Advisory Council. The Board of Health in turn appoints the Health Commissioner. The purpose of the Erie County Board of Health is to: define the organization’s purpose by establishing a clear statement of mission; define specific needs to be addressed and target populations to be served; evaluate the accomplishments of the program plan; hire the executive officer (Health Commissioner); take a lead in the development of financial resources; and represent the public interest.

2018 Board of Health Meeting Schedule

Linda Miller-Moore, President

Appointed to the Board of Health by the District Advisory Council in September, 1996.
Current term ends on March 31, 2022.

Michael Kaufman, President Pro-Tem

Appointed to the Board of Health by the District Advisory Council on March 31, 2016.
Current term ends on March 31, 2021.

Dina C. Bauer, DPM

Appointed to the Board of Health by the City of Vermilion in October, 2012.
Current term ends on August 31, 2023.

Richard Bulan

Appointed to the Board of Health by the District Licensing Council on April 4, 2002.
Current term ends on March 31, 2021.

Dr. Marsha Cooper, MD

Appointed to the Board of Health by the Sandusky City Commission in May, 2008.
Current term ends on December 31, 2020.

Thelma Darden

Appointed to the Board of Health by the Sandusky City Commission in January, 1994.
Current term ends December 31, 2018.

Julie Foster

Appointed to the Board of Health by the District Advisory Council in March, 2018.
Current term ends on March 31, 2023.

John P. Jones

Appointed to the Board of Health by the Huron City Council on July 10, 2018.
Current term ends on August 31, 2023.

Richard Keller, MD

Appointed to the Board of Health by the City of Sandusky in February, 2016.
Current term ends on December 31, 2022.

Joey Supina

Appointed to the Board of Health by the Sandusky City Commission on January 1, 2017.
Current term ends on December 31, 2021.